Zobni mostiček na implantatima

Zobni mostiček na implantatima

 Vrste zobnih mostičkov na implantatih:

  1. Mostiček na implantatih
  2. All on 4/ All on 6

Glede na klasični zobni most se most na implantatih razlikuje v tem, da se le-ta sidra oz. se namesti na implantate, ne pa na svoje naravne zobe. Implantat je nadomestilo zobnega korena in pri mostičku na implantatih se za vsak manjkajoči zob vgradi implantat in nanj se nato namesti mostiček.

Mostiček na implantatih sestavljajo:

  • IMPLANTAT – zgrajen je iz titana, ki se s kirurškim posegom vstavi v čeljustno kost pacienta
  • ABUTMENT oziroma SUPRASTRUKTURA – to je povezava med implantatom in vidnim delom (v tem primeru mostičkom). Abutment je cilinder, narejen iz titana ali cirkona, ki se z vijakom namesti na implantat
  • MOSTIČEK – vidni zunanji del, ki ima izgled naravnih zob. Mostiček sestavlja niz medsebojno povezanih zobnih kronic (najmanj 3)

Zobni mostiček na implantatih - postopek

Vsak postopek začnemo s pogovorom in temeljitim pregledom stanja zobovja pri pacientu. V primeru skupnega dogovora v iskanju najboljših rešitev in posledično s potrditvijo izdelave zobnega mostička na implantatih, začnemo z vgraditvijo implantata.

Prvi del predstavlja kirurški poseg, nato se začne proces osteointegracije oz. zaraščanja implantata v čeljustno kost. Ta proces običajno traja od tri do šest mesecev. Pred zaključkom celjenja je potrebno narediti tako imenovano odpiranje implantata. To je postopek, ki je, v primerjavi s prvim posegom, veliko bolj enostaven. V naši ordinaciji to opravimo lasersko, s Fotonom Lightwalkerom. Na ta način je postopek minimalno invaziven, brez krvi, zato posledično ni nobenega okrevanja, niti doziranja zdravil. Ob odprtju implantata se nanj namesti okrogli metalni vijak za zdravljenje, ki odmika zobno meso od vratu implantata. Ta vijak spodbudi dlesen k pravilnemu zdravljenju in ostane nameščen na implantatu 14 dni. V naslednji fazi protetike se namesti zobni mostiček, ki se lahko pritrdi s cementiranjem ali z vijakom. Zobni mostiček na implantatih pacientu dvigne samozavest in dober občutek, saj ima veliko bolj prijeten občutek uporabe v primerjavi z mobilno (snemljivo) delno protezo. Z zobnim mostičkom lahko normalno žvečite, govorite in se smejete. Ni nam potrebno poudariti vidnih estetskih rezultatov, saj so ti mostički izdelani v popolnoma naravnem izgledu.

All on 4 / All on 6

All on 4 (all on 6) je metoda izdelave fiksnega zobnega mostička, s katero v brezzobi zgornji oziroma spodnji čeljusti nadomestimo vse zobe, ki so privijačeni na štiri ali 6 implantatov. To predstavlja idealno rešitev za paciente, ki so ostali brez svojih zob, a ne želijo uporabljati klasične popolne proteze. All on 4/6 predstavlja idealno protetsko rešitev, saj je to fiksni zobni most na implantatih. Prednost predstavljene metode je tudi v tem, da jo lahko uporabimo pri pacientih z izrazitim pomanjkanjem kostnega tkiva. Zaradi protokola te metode nadgradnja kosti ni potrebna, kar predstavlja veliko ugodnost. 

All on 4 / All on 6 - postopek

Po vsaditvi implantatov se vzame odtis, da lahko pacienti v roku 24 ur dobijo začasni most na vijake, ki ga običajno nosijo štiri mesece. Tako dolgo traja proces zaraščanja implantatov, oziroma oseointegracija implantatov. Po zaključenem procesu osointegracije začnemo s končno protetsko fazo, ki zajema odvzem odtisov ter preizkus same konstrukcije. Stalni mostički na vijake se lahko izdelajo iz različnih vrst materialov. Glede na naš osebni pristop do vsakega pacienta, končno odločitev glede izbire materiala sprejmemo skupaj.

Prednosti mostička na vijakih v primerjavi s klasičnimi protezami so v hitrem in lahkotnem navajanju nanje, ni umetnega neba, čuti se stabilnost v ustih, vzdrževanje ustne higiene je preprosto. Možnost popravila oz. »servisiranja« je enostavna, zato je intervencija hitra in učinkovita. V primerjavi z mostom, ki ga namestimo s cementiranjem, se All on 4/All on 6 mostovi lahko preprosto snamejo – to je zelo pomembna informacija glede na dejstvo, da je ustna higiena najpomembnejši dejavnik pri ohranjanju te vrste zobne protetike oz. izdelka. Pacienti morajo prihajati na redne kontrole, na katerih jim doktor odvije mostiček, ga nato pošlje v zobotehnični laboratorij, kjer se ga zelo natančno očisti. Po dveh urah se lahko most ponovno namesti v usta.