Zobni implantati

Zobni implantati

Zobni implantati (zobni vsadki) so vijaki iz titana, ki se vgradijo v tisti del čeljustne kosti, kjer manjka naravni zob, saj je njihov cilj nadomestiti koren naravnih zob. Predstavljajo temelj za fiksne (stalne) ali mobilne (snemljive) protetske nadomestke. Oblika implantata je podobna obliki zobnega korena, ki je lahko v obliki cilindra ali rahlo stožčasti. Dolžina implantata se giblje od 5−15 mm, premer pa od 3−5 mm. Izbira premera in dolžine implantata je odvisna od prostornine čeljustne kosti, v katero se namerava vgraditi implantat.
 

Kam se vgradi zobni implantat?

Zobni implantat se vgradi v čeljustno kost pod gladino dlesni. Zobni implantati so nadomestek za naravni zobni koren oziroma predstavljajo notranji, nevidni, nosilni del konstrukcije. Nanj se namesti zunanji, vidni del – to pa so krone ali zobni mostički.

Kateri pacienti so primerni za vgradnjo implantanta?

Vsi pacienti, ki jim manjka en ali več naravnih zob, so morebitni kandidati za vgradnjo zobnih implantatov. Izbira področja vgradnje zobnega implantata se določi s klinično oceno in z analizo rentgenskega posnetka področja brez zob. Položaj, dolžina in premer implantata se izbere glede na anatomske in morfološke značilnosti čeljustne kosti. Zelo pomemben dejavnik za uspešno in dolgotrajno vgrajene zobne implantate je splošno zdravstveno stanje organizma. Z vgradnjo zobnih implantatov se preprečuje resorpcija oziroma propadanje kosti čeljusti, poveča pa se stabilnost sosednjih zob.

Za uspešno vgraditev zobnih implantatov je potrebno imeti ustrezno prostornino čeljustne kosti. Izguba stalnega zoba posledično vodi tudi do izgube kosti. Če prostornina kosti pod dlesnijo ni dovolj velika, je potrebno izvesti postopek nadgradnje kosti (augmentacija), da bi se implantat lahko uspešno vgradil.

Nadgradnja kosti ali augmentacija je postopek, s katerim se presadi lastna kost ali pa vgradi umetna kost, da bi zagotovili dovolj prostora za zobni implantat. Po presaditvi kosti je potrebno počakati nekaj mesecev, da se postopek zaraščanja kosti zaključi. Vgradnja zobnega implantata pomeni dolgotrajno rešitev, saj  po vgraditvi implantata in po končanem procesu oseointegracije, zobni implantat postane del celotne čeljusti. Zobni implantat omogoča trdnost nove zobne krone, ki se nanj namesti. Pacient zazna implantat kot njegov lastni zob.

Okrevanje

Priporočamo jemanje protibolečinskih tablet še preden popusti delovanje anestezije. Po potrebi maksilofacijalni kirurg predpiše antibiotik. Povsem normalno je manjše krvavenje iz operiranega področja še 24–48 ur po posegu. V tem času ne izpirajte ustne votline. V primeru močnejše krvavitve, na mestu krvavitve nežno pritiskajte z gazo približno pol ure.

Obraz hladite z ledom in to v naslednjem postopku: 10 min hlajenja in 10 minut pavze. S tem omilite oteklino, hkrati pa preprečite ozeblino. V primeru povečane otekline, ki se pojavi drugi ali tretji dan, naj vas ne zagrabi panika. To je normalen pojav. Po tem se začne oteklina zmanjševati. Pri občutljivejših pacientih so možne modrice, ki lahko trajajo od 7 do 10 dni.

Zobe, ki niso operirani, normalno čistite. Po 24-48 urah začnite dvakrat dnevno izpirati ustno votlino s priporočeno raztopino.
Izogibajte se športnih aktivnosti, savne in sončenja vsaj sedem dni po posegu.

Koliko trajajo vgrajeni implantati?

Implantati v ustih imajo dolgi rok trajanja, lahko bi rekli, da imajo doživljenjski rok trajanja, za kar pa obstajajo predpogoji, ki so:

  • znamka vgrajenega implantata
  • oseointegracija – od same vgradnje implantata do postavitve abutmenta in nato zobne prevleke, mora preteči določen čas (najpogosteje je to obdobje treh mesecev ali več), da bi se implantat lahko oseintegriral oziroma se vrasel v kost
  • kvaliteta same vgradnje - izredno pomembno je, kateri strokovnjak vam vgradi implantat in na kakšen način. Pri nas vgraditev vseh implantatov izvaja specialist maksiofacijalne kirurgije.

Katere so prednosti zobnih implantatov glede na mostičke in proteze?

Zobni implantati imajo izgled vaših naravnih zob. Zaradi čvrstega vraščanja s kostjo ne obstaja razlika v funkcionalnosti glede na naravne zobe. Pri izgubi zob začne kost okoli zobnega korena počasi izginjati, kar lahko privede do spremembe čeljusti. Vgrajeni implantat na tem področju stimulira rast kosti, preprečuje izgube kostne strukture in posledično premikanje dlesni. Implantat čuva vaše naravne zobe. Tako vam z vgradnjo implantata ni potrebno žrtvovati (brusiti) zdrave zobe, da bi služili kot nosilci za mostiček. Zobne proteze so velikokrat nestabilne in pogosto padejo iz lege. V primeru takšnih težav, se lahko mirno obrnete na nas. Zobni implantati jih bodo utrdili in tako vam bo olajšana uporaba proteze. Z implantatom pridobite stabilni, trajni in estetsko neoporečen nadomestek za izgubljeni zob.